Dbałość o zdrowie i jakość usług medycznych, naszą odpowiedzią na potrzeby zdrowotne mieszkańców powiatu słubickiego.

Aktualności

Z serca dla serca

2018-09-24

Światowy Dzień Serca to okazja, żeby się zrobić coś dla swojego zdrowia. Warto pamiętać o regularnych badaniach profilaktycznych, gdyż choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną śmierci w naszym kraju – niemal co drugi Polak umiera z ich powodu.

Na rozwój chorób układu krążenia mają wpływ liczne czynniki, ale wiele z nich można wyeliminować, wystarczy wprowadzić pewne zmiany w stylu życia, aby ograniczyć ryzyko ich wystąpienia. A do tego regularne badania!

W trosce o zdrowie naszych mieszkańców i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, nasz szpital oferuje Państwu badania w promocyjnych cenach. Pakiet badań „SERCE” obejmuje cholesterol, i jego frakcje HDL i LDL, trójglicerydy oraz poziom glukozy. Do tego oferujemy badanie pro-BNP (marker niewydolności lewokomorowej serca). – Jest to zestaw badań, który umożliwia ocenę zagrożenia naszego stanu zdrowia chorobami cywilizacyjnymi związanymi z układem krążenia – mówi dr n. med. Jerzy Piszka, kierownik Medycznego Laboratorium Diagnostycznego słubickiego szpitala.

Małgorzata Krasowska-Marczyk, Prezes Szpitala im. prof. Z. Religi w Słubicach, dodaje, że najprostsze badanie krwi potrafi ocenić stan naszego zdrowia. – Zapominamy, że system ochrony zdrowia, w tym leczenie szpitalne ma tylko 10% wpływu na nasze zdrowie. Tak naprawdę o naszym zdrowiu w ponad 53% decydujemy my sami poprzez swoje zachowania, a przede wszystkim przez prewencję – mówi M. Krasowska-Marczyk.

Pakiet „SERCE” – koszt 28,00 zł

Pro-BNP – koszt 85,00 zł

Promocja trwa od 24 września do 31 października 2018 roku.

NASZ TABOR DOFINANSOWANY KOLEJNĄ DOTACJĄ Z SAMORZĄDU!

2018-09-19

250 tysięcy złotych Gmina Rzepin przekazała na zakup nowej karetki. Umowa podpisana została 18 września w Urzędzie Miejskim. Gminę Rzepin reprezentował burmistrz Sławomir Dudzis oraz p. o. skarbnika Jolanta Maliszewska. Naszą lecznicę reprezentowali Małgorzata Krasowska-Marczyk, Prezes Zarządu szpitala, dr Jarosław Buksa p.o. Naczelnego Lekarza Szpitala oraz Małgorzata Żukrowska koordynatorka ratownictwa medycznego.

Małgorzata Żukrowska, koordynatorka ratownictwa w Słubicach, nie kryje radości. – Takie wsparcie to dla nas ratowników wspaniała wiadomość. Nowoczesna karetka, a dodatkowo najwyższej jakości sprzęt, zdecydowanie usprawnią pracę ratowników – wyjaśniła M. Żukrowska. – Nowy sprzęt służyć będzie ratowaniu zdrowia i życia mieszkańców przede wszystkim gminy Rzepin. Wroku 2017 ratownicy w Rzepinie byli wzywani 1184 razy, a od początku roku do  sierpnia 2018, odnotowaliśmy już 878 wyjazdów. Tylko w  sierpniu mieliśmy 114  wezwań – dodaje koordynatorka.

Małgorzata Krasowska-Marczyk, prezes słubickiej lecznicy, bardzo cieszy się z przekazanej dotacji, bo każda pomoc szpitalowi zwiększa bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców gminy i całego naszego regionu. – W imieniu własnym, zarządu szpitala, a także personelu medycznego chcę bardzo podziękować za dotację. Cieszę się, że burmistrz oraz radni gminy Rzepin podjęli taką decyzję. To cenna inicjatywa, gdyż zakup nowej karetki tylko ze środków własnych szpitala byłby niemożliwy – dodała M. Krasowska-Marczyk.

Prezes Zarządu wyjaśniła także, że bezpieczeństwo mieszkańców powiatu zabezpieczają 4 zespoły ratownictwa medycznego, a na terenie powiatu stacjonuje także karetka "S".

Nowa karetka – radość ratowników medycznych i bezpieczeństwo mieszkańców

2018-09-13

350 tysięcy – taką kwotę gmina Słubice przekazała słubickiej lecznicy, aby wesprzeć zakup nowoczesnej karetki. Pozostałą kwotę szpital pokryje ze środków własnych. Jak wyjaśniła Małgorzata Krasowska-Marczyk, prezes szpitala, tabor słubickiej lecznicy jest już mocno wyeksploatowany. – Bez wsparcia finansowego gminy Słubice, nie byłoby możliwe zakupienie nowej karetki, z najnowszej jakości sprzętem do ratowania zdrowia i życia mieszkańców. Bardzo dziękuję burmistrzowi i radnym, że podjęli taką decyzję – powiedziała prezes.

12 września w Urzędzie Miejskim w Słubicach odbyło się podpisanie umowy na dofinansowanie pomiędzy gminą Słubice a słubickim szpitalem. Małgorzata Krasowska-Marczyk, prezes słubickiej lecznicy, bardzo cieszy się z przekazanej dotacji, bo każda pomoc szpitalowi zwiększa bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców gminy. – Doceniamy wsparcie burmistrza Słubic i radnych gminnych, że podjęli taką decyzję – skierowała słowa podziękowania na ręce burmistrza Tomasza Ciszewicza.

Nowy sprzęt służyć będzie mieszkańcom gminy Słubice. – Zdrowie jest wartością największą – mówił podczas spotkania burmistrz Tomasz Ciszewicz.

Na spotkaniu obecna była także Małgorzata Żukrowska, koordynatorka ratownictwa medycznego w słubickim szpitalu, która opowiadała o wyposażeniu karetki. Będzie to najwyższej jakości sprzęt, który usprawni pracę słubickich ratowników. – Jakość sprzętu jest bardzo ważna. Do tego dochodzą niewielkie gabaryty i waga, co znacznie ułatwi nam pracę – podkreślała M. Żukrowska.

Nowoczesna karetka wyposażona zostanie w najnowszej generacji defibrylator, który zastąpi dotychczas używany przestarzały już sprzęt do ratowania życia w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Karetka zostanie wyposażona także w specjalne krzesło na gąsienicach. – Takie rozwiązanie ułatwi transport chorych z mieszkania do karetki, w szczególności z lokali znajdujących się na wyższych kondygnacjach – dodaje M. Żukrowska.

NOWY SZPRZĘT OD WOŚP

2018-09-11

90 tysięcy złotych – to wartość nowego zestawu do resuscytacji, i kolejny podarunek od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sprzęt trafił 10 września na Oddział Ginekologiczno-Położniczo-Noworodkowy naszego szpitala.

Zestaw do resuscytacji – cieplarki Panda iRes i Giraffe, to nowoczesna aparatura medyczna, która ułatwi diagnozowanie noworodków od pierwszych chwil życia. – Ułatwi pracę personelowi na sali porodowej oraz na oddziale intensywnej opieki noworodkowej – wyjaśnia Janusz Maziuk, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczo-Noworodkowego słubickiego szpitala.
Nowy sprzęt to nowa jakość usług na oddziale.- dodaje Małgorzata Krasowska -Marczyk Prezes Zarządu. Mamy już sporo sprzętów od Fundacji WOŚP i bardzo dziękujemy za kolejny dar – mówi Jolanta Kaznocha, położna oddziałowa. – Zestaw do resuscytacji wstawimy do sali porodowej, co dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo najmłodszych – dodaje. Oddziałowa zaprasza pacjentki do naszego szpitala i jednocześnie podkreśla kameralną atmosferę panującą na oddziale. – Przyjeżdżają do nas pacjentki z całego województwa. I coraz częściej słyszymy, że ktoś wcześniej polecił nasz oddział. To bardzo miłe i budujące – opowiada J. Kaznocha. – Dla nas jest nagrodą, że coraz więcej pacjentek decyduje się na poród w naszym szpitalu. Chwalą atmosferę, spokój, a przede wszystkim nasz personel i elastyczne podejście do każdej rodzącej – dodaje.

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wspiera słubicką lecznicę już po raz kolejny. Warto wspomnieć, że w maju na Odział Pediatryczny trafiło 5 łóżeczek wraz z nowymi szafkami dla starszych dzieci. W kwietniu oddział wzbogacił się o 8 nowoczesnych łóżeczek wraz z materacami, szafkami i stojakami na kroplówkę. Natomiast w lutym oddział wyposażony został w lokalizator naczyń krwionośnych.
Dziękujemy Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

NOWE USG W NASZYM SZPITALU!!!

2018-07-27

Gdy okazało się, że USG znajdujące się na Oddziale Ginekologiczno-Położniczo-Noworodkowym, przestało spełniać swoją rolę, Zarząd Szpitala podjął decyzję o zakupie dwóch ultrasonografów ze środków własnych. – Nowe USG pokrywa całe spektrum zastosowań klinicznych ultrasonografii – wyjaśnia Janusz Maziuk, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczo-Noworodkowego słubickiego szpitala.

Jeden z zakupionych ultrasonografów znajduje się na oddziale, drugi w poradni ginekologiczno-położniczej. – Nowy sprzęt to same atuty – jakość obrazu, uniwersalność, niezawodna ergonomia – mówi J. Maziuk. – Jest nowoczesny, prosty w obsłudze, o niewielkich gabarytach. Na tle sprzętów o podobnych parametrach wypada bardzo korzystnie – dodaje.

Nowe USG pokrywa całe spektrum zastosowań klinicznych ultrasonografii. Warto wspomnieć, że aparat współpracuje z głowicami:

  • convex do badań jamy brzusznej,
  • liniowymi do naczyń i narządów powierzchownych,
  • sektorowymi phased-array do echokardiografii przezklatkowej,
  • endokawitarnymi do badań waginalnych i rektalnych,
  • różnego typu głowicami śródoperacyjnymi.

Jak wyjaśnia Jerzy Giża, lekarz ginekolog pracujący na oddziale i w poradni słubickiej lecznicy, dzisiaj USG to podstawa. – Wszystkie parametry, np. u kobiety ciężarnej, możemy ustalić podczas jednego badania. A dzięki temu możemy upewnić się, że ciąża rozwija się prawidłowo i maleństwu nic nie zagraża – dodaje J. Giża.

Modelowa współpraca Frankfurt nad Odrą – Słubice

2018-07-23

Po wielu latach jest szansa na rozpoczęcie współpracy transgranicznej w obszarze ratownictwa medycznego. Polskie zespoły ratunkowe nie mają dotychczas, w przeciwieństwie do niemieckich, uprawnień do przekroczenia granic – po stronie polskiej przepisy na poziomie centralnym nie uwzględniały rozwiązań transgranicznych. Dlatego obywatele Niemiec, którzy znaleźli się po polskiej stronie i potrzebują pomocy medycznej, przewożeni są do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Słubicach, skąd odbierają ich niemieckie służby ratunkowe.

19 lipca w słubickim szpitalu odbyło się spotkanie Bożeny Chudak, dyrektor Wydziału Zdrowia Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. z Małgorzatą Krasowską-Marczyk, prezes słubickiego szpitala oraz Lekarzem Naczelnym Szpitala dr Jarosławem Buksą.

W spotkaniu uczestniczył również zastępca burmistrza Słubic, Roman Siemiński. Spotkanie dotyczyło Porozumienia o współpracy w ramach projektu pilotażowego „Region modelowy Frankfurt nad Odrą – Słubice” oraz realizacji Umowy ramowej między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o współpracy transgranicznej w ratownictwie medycznym. – Ze względu na szereg zmian, najpierw w niemieckich przepisach, a obecnie w polskim ustawodawstwie w obszarze Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz konieczności dopracowania spraw technicznych, podpisanie i wdrożenie Porozumienia przewidywane jest od 1 kwietnia przyszłego roku – wyjaśniła B. Chudak.

Szpital przy granicy

Po podpisaniu Porozumienia polskie ZRM będą mogły brać udział w akcjach ratowniczych po niemieckiej stronie i przewozić pacjentów do „najbliższego i właściwego ze względu na stan pacjenta podmiotu leczniczego” – zgodnie z dyspozycją Skoncentrowanej Dyspozytorni Medycznej w Gorzowie Wlkp. lub odpowiednio dyspozytorni we Frankfurcie.

Podczas rozmowy Lekarz Naczelny Szpitala poruszył tematy specyfiki pracy Szpitala w Słubicach. Jest to związane z nadgranicznym położeniem placówki i przekłada się na istotne  problemy – generuje obciążenia finansowe, które nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Niemiecka telewizja i nowa karetka

Kiedy w naszym szpitalu toczyły się rozmowy, niemiecka telewizja Rundfunk Berlin-Brandenburg nagrywała reportaż nt. współpracy transgranicznej. Kręcono sceny, w których niemiecki zespół ratownictwa odbiera ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Słubicach, obywatela Niemiec z podejrzeniem udaru. Obecnie Polskie Zespoły Ratownictwa Medycznego nie mają uprawnień do przekroczenia granicy. Dlatego, jeżeli pomocy potrzebują obywatele Niemiec, którzy znaleźli się w po polskiej stronie granicy, wsparcia na miejscu zdarzenia udzielają polskie ZRM, a następnie przewożą pacjenta do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Słubicach, skąd odbierają go niemieckie służby ratunkowe.

W ramach przygotowań do transgranicznej współpracy, pomoc zaoferowała także gmina Słubice. Obecny na spotkaniu Roman Siemiński, zastępca burmistrza Słubic, potwierdził  działania Burmistrza Słubic i Rady Miejskiej deklarując wsparcie dla Szpitala w postaci dotacji na zakup karetki.

NOWA NORMA - certyfikat ISO w Szpitalu.

2018-07-06

To zwieńczenie ciężkiej pracy, która trwała prawie rok. Przygotowania do dostosowania systemu zarządzania jakością zgodnie z wymaganiami nowej normy PE-EN ISO 9001:2015 rozpoczęły się w naszym Szpitalu w październiku 2017 roku i zakończyły niezależnym audytem zewnętrznym. Audyt przeprowadzony został przez przedstawicieli jednostki certyfikującej TUV NORD i obejmował wszystkie szczeble zarządzania placówką, systemy i normy jakości, a także wewnętrzne procedury. Wdrożenie nowych wymagań normy polegało m. in. na opracowaniu i zastosowaniu procedur zarządzania ryzykiem we wszystkich obszarach działalności naszego Szpitala.

Celem audytu było sprawdzenie, czy funkcjonujący w Szpitalu system zarządzania jakością realizowany jest zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO 9001:2015,a także jak realizowane są zaplanowane działania na rzecz doskonalenia tego systemu.

Sukces nie byłby możliwy bez zaangażowania naszych Pracowników. Za ogromny wkład pracy i zaangażowanie dziękujemy wszystkim, którzy wspierali Szpital w dążeniu do uzyskania pozytywnego wyniku audytu i podnoszenia jakości.

UDOGODNIENIA DLA OSÓB ZE ZNACZNYM STOPNIEM NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

2018-06-29

Udogodnienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności!

Od 1 lipca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności będą mogły skorzystać poza kolejnością:
• ze świadczeń medycznych udzielanych w poradniach specjalistycznych (ambulatoryjnej opiece specjalistycznej);
• ze świadczeń medycznych w szpitalach;
• z usług farmaceutycznych realizowanych w aptekach;
• ze świadczeń rehabilitacji leczniczej - bezlimitowo, zgodnie ze wskazaniami medycznymi.
Więcej informacji znajdziecie Państwo lubuskiego oddziału NFZ. 
http://www.nfz-zielonagora.pl/PL/1048/5977/Rehabilitacja_osob_ze_znacznym_stopniem_niepelnosprawnosci/

GINEKOLOG ROKU- lI MIEJSCE DLA JANUSZA MAZIUKA!!!

2018-06-29

Brawo! Janusz Maziuk, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczo-Noworodkowego naszego szpitala, zajął II miejsce w rankingu wojewódzkim plebiscytu HIPOKRATES LUBUSKI 2018, w kategorii Ginekolog Roku.

Serdecznie gratulujemy!
Wręczenie nagród odbędzie się w piątek, 29 czerwca o godz. 15 w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego.
 
Więcej informacji: http://www.gazetalubuska.pl/plebiscyty/a/lubuski-hipokrates-2018-final-wojewodzki-ginekolog-roku,13267775/

RODZICU, ZAREJESTRUJ SWOJE DZIECKO ONLINE!!!

2018-06-20

1 czerwca Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło usługę, która umożliwia rodzicom zarejestrowanie narodzin dziecka online – bez konieczności wizyty w urzędzie. Wystarczy Profil Zaufany i kilka minut.

Na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia. Do tej pory mieli tylko jedną opcję – wizyta w urzędzie. Od 1 czerwca mają wybór – mogą to zrobić tradycyjnie w urzędzie lub skorzystać z nowoczesnej usługi nie wychodząc z domu.

Jak to zrobić? Wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl i tam wybierz usługę, z której chcesz skorzystać. Aby zarejestrować dziecko, przejdź 5 prostych kroków:

  1. oświadczasz, że jesteś matką/ojcem dziecka;
  2. sprawdzasz poprawność swoich danych, wprowadzasz dane drugiego rodzica;
  3. wpisujesz dane dziecka;
  4. wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób, w który chcesz odebrać dokumenty (elektronicznie - skrzynka na ePUAP, osobiście, pocztą tradycyjną);
  5. podgląd wniosku i… podpis (Profilem Zaufanym).

Odpis aktu urodzenia, w zależności od wybranej przez Ciebie opcji, zostanie przesłany w wersji papierowej lub elektronicznej. Razem z nim otrzymasz powiadomienie o nadanym numerze PESEL.

Szczegółowy opis procesu rejestracji, oraz informacje o kolejnych planowanych zmianach znajdziecie Państwo w załączonym komunikacie.